Seznam a popis procedur

VODOLÉČBA

Uhličitá koupel

Koupel připravená z přírodního zdroje minerální vody obsahující kysličník uhličitý, který se vstřebává kůží a podkožím, rozšiřuje cévy, tím dochází k poklesu krevního tlaku, ke zlepšení prokrvení tkání a celkové relaxaci organismu.
Délka trvání: 15 min. + 10 min. relaxace na lůžku

Přísadová koupel – bylinná

Využívá účinku teplé koupele a specifického působení léčivých bylin, které se indikují dle konkrétního zdravotního problému (např. nespavost, únava, bolesti kloubů, neurosy, kožní problémy). 
Podle zaměření vede např. ke stimulaci organismu, relaxaci, regeneraci, snížení bolestivosti pohybového aparátu, hojení kožních infekcí. V nabídce je též koupel s přísadou Kneipp, Mrtvé moře nebo Rašelinová koupel, 
Délka trvání: 15 min. + 10 min. relaxace na lůžku

Perličková koupel

Mikromasáž kůže bublinkami ze systému trysek způsobuje zlepšení prokrvení a celkovou relaxaci organismu.
Délka trvání: 15 min. + 10 min. relaxace na lůžku

Podvodní masáž automatická

Jedná se o masáž vodou, která je prováděna proudem vody z trysek vany pod tlakem. Celkově relaxuje a zlepšuje stav pohybového aparátu.
Délka trvání: 15 min. + 10 min. relaxace na lůžku

Podvodní masáž ruční

Při této masáži působí odborný personál proudem vody cíleně na danou část těla.
Délka trvání: 15 min. + 10 min. relaxace na lůžku

Vířivá koupel

Spojuje účinky teplé koupele a automatické podvodní masáže z trysek umístěných po obvodu vany. Má příznivé účinky u poruch pohybového systému s celkově stimulačním efektem. Aplikuje se na horní nebo dolní končetiny.
Délka trvání: 15 min.

Vířivá koupel na nohy s přísadou

Spojuje účinky teplé koupele a automatické podvodní masáže z trysek umístěných po obvodu vany. Má příznivé účinky u poruch pohybového systému s celkově stimulačním efektem. Speciální a jedinečná sůl do koupele na nohy od firmy Kneipp s měsíčkem a rozmarýnem obsahuje cenné extrakty z obou bylin, které pomáhají zjemnit tvrdou kůži chodidel a revitalizují unavené a bolavé nohy. Vhodné nejen pro diabetiky.
Délka trvání: 15 min.

 

MASÁŽE

Klasická masáž

Částečná nebo celková ruční masáž s použitím oleje, zaměřená hlavně na regeneraci pohybového aparátu. Zlepšuje krevní cirkulaci, metabolismus, zásobení tkání kyslíkem a uvolňuje svalové napětí.
Délka trvání: 25/50 min.

Reflexní masáž

Ruční masáž prováděná fyzioterapeutem dle předpisu lékaře, zaměřená na odstranění patologických reflexních změn v oblasti pohybového aparátu, nejčastěji v oblasti páteře a s ovlivněním vegetativního nervového systému.
Délka trvání: 30 min.
Pouze na doporučení lékaře

Reflexní masáž plosky nohy

Jedná se o ruční tlakovou masáž, při které se působí na reflexní body umístěné na ploskách dolních končetin. Ploska představuje mikrosystém celého těla, prostřednictvím kterého je možno účinně působit na celý organismus a provádět stimulaci všech orgánů v těle. Proceduru lze aplikovat u klientů, kteří nemají plísňové onemocnění kůže či nehtů a na ploskách nohou se nevyskytují bradavice.
Délka trvání: 25 min.

Měkké a mobilizační techniky

Speciální techniky prováděné fyzioterapeutem dle předpisu lékaře. Indikací je onemocnění pohybového aparátu, nejčastěji v oblasti páteře.
Pouze na doporučení lékaře

Manuální lymfodrenáž zdravotní

Ruční masáž, která zlepšuje odtok lymfy z celého těla. Používá se např. u lymfedémů, některých poúrazových stavů, žilní insuficience.
Délka trvání: 25min. / 55 min.
Pouze na doporučení lékaře

Pneuven – přístrojová lymfatická masáž

Lymfoven je přístroj pro přerušovanou tlakovou drenáž a je určen pro léčbu mízních ( lymfatických) otoků, žilní nedostatečnosti, vhodný jako předoperační a pooperační prevence hluboké trombózy, rehabilitace poúrazových stavů spojená s otoky postižených končetin. Kontraindikací této léčby jsou otoky způsobené onemocněním ledvin nebo srdce.
Délka trvání: 25 min.
Doporučený oděv: dlouhé kalhoty, ponožky

Baňková masáž

Je stará léčebná metoda, která pomáhá zmírňovat a odstraňovat problémy a bolesti zad a některé zdravotní potíže, jako je disharmonie vnitřních orgánů. Pomocí podtlakových baněk odvádí z těla odpadní látky. V okolí působení baňky se zlepšuje krevní a lymfatický oběh, snižuje se napětí a uvolňují svalové spazmy.
Délka trvání: 25 min.

 

ELEKTROLÉČBA

Všechny procedury, které patří mezi elektroterapii, mohou být aplikovány pouze na lékařský předpis. Elektroléčebné procedury mají analgetický (bolest tlumící), protizánětlivý a myorelaxační efekt. Jsou vhodné ke zlepšení prokrvení, vstřebávání poúrazových otoků, hematomů, hlubokému prohřátí podkožních struktur a svalů. Mají širokou indikační oblast pro onemocnění pohybového aparátu.

Mezi elektroléčebné procedury patří:

Ultrazvuk, diadynamik, interferenční proudy, rebox

Distanční elektroterapie

Čtyřkomorová galvanická lázeň

Při aplikaci této procedury dochází ke spojení účinku vodní lázně a elektroléčby.
Je velmi účinná u pacientů s poruchami prokrvení končetin či u polyneuropatie diabetiků.
Pouze na doporučení lékaře

Magnetoterapie

Použití vysokofrekvenčního magnetického pole je vhodné u řady stavů a chorob, zejm. pohybového aparátu, zlomenin, poruch prokrvení, osteoporosy atd. Aplikace je možná i přes oděv nebo přes sádrový obvaz.
Pouze na doporučení lékaře

Laser

Léčba koncentrovaným a zesíleným světelným paprskem. Je vhodný pro chronické afekce pohybového aparátu (postižení kloubní, svalové, vazivové, šlach), k urychlení hojení kožních a podkožních lézí, poúrazových a pooperačních stavů pohybového aparátu, kde se využívá především biostimulačního efektu.
Pouze na doporučení lékaře

 

LÉČEBNÁ CVIČENÍ

Veškeré cvičení je prováděno pod vedením fyzioterapeuta dle ordinace lékaře. Pohybem podporujeme srdeční činnost, zvyšuje se dechový objem, napomáháme odstraňování toxických látek, stimulujeme produkci endorfinů v mozku (hormony štěstí).

Individuální léčebný tělocvik

Individuální cvičení, prováděné pod vedením fyzioterapeuta dle předpisu lékaře, zaměřené na odstranění určitých patologických změn pohybového aparátu.
Délka trvání: 20 min.
Doporučené oblečení: sportovní oděv, ponožky
Pouze na doporučení lékaře

Skupinový léčebný tělocvik

Typy léčebného tělocviku dle zaměření: kondiční, cévní a vertebrogenní cvičení. Dle typu cvičení je indikován pro zlepšení kondice, prokrvení dolních končetin a posílení hlubokého stabilizačního systému.
Pouze na doporučení lékaře

Skupinové cvičení na míčích

Cvičí se na nafukovacím míči - fitball. Jedná se především o balanční cvičení. Cvičení je zaměřeno na posilování, protahování a uvolňování určitých svalových skupin. Korigujeme např. vadné držení těla a zlepšujeme pohybovou koordinaci.
Délka trvání: 20 - 25 min.

Skupinové cvičení v bazénu

Cvičení je vhodné zejména pro kardiaky. Ve vodě opět posilujeme a uvolňujeme určité svalové skupiny. Voda prokrvuje pokožku, tudíž má pohyb ve vodě určitý masážní efekt.
Délka trvání: 20 - 25 min. pod vedením fyzioterapeuta, poté individuální plavání nebo využití whirlpoolu
Pouze na doporučení lékaře

Tréninková ergometrie

Pravidelným tréninkem na rotopedu zlepšujeme srdečně-cévní výkonnost, toleranci zátěže, fyzickou i psychickou kondici. Trénink je vhodný i u pacientů s artrotickým postižením nosných kloubů.
Délka trvání: 20 min.
Pouze na doporučení lékaře

 

OSTATNÍ  PROCEDURY

Suchá uhličitá koupel

Pacient leží ve speciálním vaku, který je naplněn kysličníkem uhličitým. Tato procedura je relativně šetrná a vhodná i pro starší pacienty, účinky jsou téměř shodné jako u klasické vodní uhličité koupele. Je rovněž používaná jako efektivní forma regenerace a rekondice ve všech věkových skupinách. Vhodná především u pacientů, kteří nemohou z důvodu snížené mobility absolvovat klasickou koupel.
Délka trvání: 25 min.
Doporučený oděv: župan, spodní prádlo

Plynové injekce

Mnohými pacienty vyhledávaná procedura, která je prováděna zdravotními sestrami. Kysličník uhličitý je aplikován podkožně do míst dle ordinace lékaře. Injekce mají příznivé účinky na vertebrogenní potíže, kloubní potíže, zlepšují prokrvení u kardiaků a diabetiků.
Pouze na doporučení lékaře

Kolenní a kyčelní motodlaha

Motodlaha je přístroj určený pro pasivní léčbu kolenního a kyčelního kloubu. Je vhodný pro léčbu pooperačních a poúrazových stavů, onemocnění kloubů a při snížené pohyblivosti dolních končetin. Nastavení rychlosti a rozsahu pohybu dolní končetiny je možné dle individuálních potřeb pacienta. Cvičení s motodlahou výrazně zkracuje dobu potřebnou pro rehabilitaci.
Doba trvání: 15 min.

Masážní vodní lůžko HYDROJET

Jedná se o suchou mechanickou masáž aplikovanou buď na celé tělo nebo na horní část těla s vynecháním dolních končetin při přítomnosti křečových žil. Masáž se provádí na porézní podložce, pod kterou je voda izotermní teploty. Procedura je vhodná i pro pacienty, kteří nemohou absolvovat klasické vodní procedury nebo mají omezenou mobilitu. Proceduru lze aplikovat i u pacienta s kardiostimulátorem.
Délka trvání: 10 min.

Inhalace

Jde o vdechování aerosolu ústy s možností přísady účinných látek při onemocněních horních a dolních dýchacích cest. K inhalaci se používá Vincentka.
Délka trvání: 10 min.

Oxygenoterapie (kyslíková terapie)

Léčebná metoda s použitím kyslíku, který je inhalován pomocí tzv. kyslíkových nosních brýlí. Využívá se speciálních přístrojů, s jejichž pomocí lze dodávat do organismu čistý kyslík tak, aby účinek  kyslíkové kúry byl dlouhodobý. Zlepší se okysličení tkání a orgánů, tělesná i duševní výkonnost, srdeční činnost a elasticita plicní tkáně.
Délka trvání: 25 min.

Lokální kryoterapie

Touto procedurou se aplikuje na předem určené místo suchý chlad, který má výrazný protizánětlivý účinek.
Délka trvání: 5 min.
Pouze na doporučení lékaře

Tlakový Holter

Celodenní sledování tlaku a pulsu.Toto vyšetření je velmi přínosné pro zhodnocení účinku léků na hypertenzi a pulsu, dále při rozhodování u dosud zdravých lidí, zda jsou jejich hodnoty ve fyziologických mezích nebo zda indikovat příslušnou léčbu.
Délka trvání : 24 hodin
Pouze na doporučení lékaře

 

TEPELNÉ TERAPIE

Rašelinový obklad

Jedním z hlavních efektů rašeliny je její tepelný efekt. K proceduře se používají jednorázové rašelinové obklady, které jsou z jedné strany opatřeny propustnou folií, která uvolňuje přírodní látky z rašeliny do těla (minerály, ionty). Termoterapeutická rašelina se doporučuje hlavně při bolestech kloubů a páteře.
Délka trvání: 20 min.

Parafínový zábal na ruce

Příznivě působí na pohybové ústrojí, periferní parézy, spastické procesy, ale také má kosmetické účinky (např. změkčuje pokožku, posiluje nehty aj). Aplikuje se na ruce a následně se končetiny zabalí, aby nedocházelo k úniku tepla.
Sejmutí parafínu je jednoduché, snadno se sloupne.
Délka trvání: 20 min.

Teplý obklad mazel

Jedná se o tzv. termovak, který postupně uvolňuje teplo, čímž snižuje svalové napětí, mírní revmatické bolesti kloubů, podporuje krevní oběh a má antistresový efekt.
Délka trvání: 20 min.

Solux

Procedura používající k prohřátí organismu infračervené záření.
Pouze na doporučení lékaře